Skip links

6 روش برای تازه نگه داشتن موز

به نظر ما، موز ملکه ی میوه ها است. میتوانید آن را به همراه صبحانه، میان وعده یا وعده های قبل از ورزش استفاده کنید. در نقاط مختلف جهان، آن را به همراه یک خمیر نان خوشمزه و غنی از پروتئین،  میپزند یا به سادگی مقداری از آن را روی ماست میریزند و یا آن  را سرخ میکنند ، و ناگفته نماند که ساندویچ کره بادام زمینی و موز یکی از محبوبترین و مغذی ترین صبحانه های دنیا میباشد. این میوه یک شاهکار طبیعی همه کاره میباشد. با همه ی این تفاسیر ، واقعیتی که در مورد موز جالب میباشد این است که شما می توانید آنها را در تمام مراحل رشد، از شکوفه تا رسیدن کامل مصرف کنید.

اگر شما هم مشکل نگهداری از موز را دارید در ادامه چندین روش برای افزایش عمر مفید این میوه ی سرشار از ویتامین پیشنهاد شده است. ما در ادامه برخی از بهترین روش ها را برای اینکار جمع بندی کرده ایم.

 

-موز را در جای خنک نگهداری کنید

موز را باید در دمای حدود 12 درجه سانتیگراد نگه داری کرد تا رنگ طلایی آنها تا حد ممکن حفظ شود. این دما از دمای بیشتر یخچال ها گرمتر میباشد ، اما احتمالاً از پیشخوان آشپزخانه شما خنک تر است. حتی اگر نمی توانید موز را در چنین دمایی نگه دارید ، سعی کنید آنها را از تابش مستقیم نور خورشید محافظت کنید (این بدان معناست که کابینت یا قفسه های آشپزخانه احتمالاً بهتر از پیشخوان است).

 

-آنها را از میوه های دیگر دور نگه دارید

قرار دادن موز در کنار میوه هایی که گاز اتیلن آزاد می کنند (مانند : آووکادو ، هلو ، گوجه فرنگی ، سیب و انجیر) می تواند روند رسیدن موز ها را تسریع کند.

 

-ساقه آنها را در پلاستیک بپیچید

از آنجا که بزرگترین مقصر موزهای له شده و بیش از حد رسیده ، گاز اتیلن میباشد که از ساقه ی دسته های موز خارج می شود ، بنابراین شما می توانید این ساقه ها را در پلاستیک بپیچید تا روند رهاسازی اتیلن، کند شود. برای دستیابی به بهترین نتیجه ، می توانید موزها را جدا کرده و هر ساقه را مجزا با پلاستیک بپیچید.

 

-آنهایی که رسیده اند را در یخچال قرار دهید

وقتی موزهای شما، به همان اندازه که دوست دارید رسیده اند ، قرار دادن آنها در یخچال راهی عالی برای تازه ماندن آنها برای مدت طولانی میباشد. هرچه دما سردتر باشد ، روند رسیدن کندتر می شود. فقط توجه داشته باشید: انجام این کار ممکن است پوست موز را تیره کند ، اما این فقط تغییر در رنگدانه ی پوست موز است و کیفیت میوه داخل آن تحت تأثیر قرار نمی گیرد.

 

-آب مرکبات را روی موزهای پوست کنده شده بریزید

هنگام استفاده از موز خرد شده در سالاد میوه یا دسر های مختلف ، ممکن است متوجه شوید که موز وقتی در معرض هوا قرار میگیرد، خیلی سریع قهوه ای می شود (مانند آووکادو). خوشبختانه شما می توانید با پاشیدن آب مرکبات روی موز های اسلاید شده ، این فرایند اکسیداسیون را کند کنید. بسته به سلیقه خود ، شما می توانید از آب لیمو ترش ، لیمو شیرین -یا حتی آب آناناس که مرکبات نیست- استفاده کنید.

 

-آنها را برای مصارف آینده فریز کنید

اگر قصد ندارید موزهای رسیده ی خود را فوراً بخورید ، فریز کردن آنها یک گزینه عالی برای افزایش عمر مفید آنها میباشد. برای گرفتن نتیجه بهتر ، ابتدا پوست آنها را بگیرید ، سپس یا موز را به ضخامت دلخواه برش دهید، یا آن ها را پوره کرده و در فریزر منجمد کنید تا هر زمان که نیاز داشتید آن ها را مصرف کنید. موز منجمد حدود شش هفته  ماندگاری دارد.

به بحث بپیوندید

Return to top of page