Skip links

حذف صبحانه، بله یا خیر ؟

اغلب گفته می شود صبحانه مهمترین وعده غذایی روز است. در حقیقت ، تمام وعده های غذایی اهمیت دارد ، اما خوردن صبحانه می تواند شما را برای یک روز عالی آماده کند. نشان داده شده است که خوردن صبحانه به تنظیم قند خون و افزایش تمرکز در محل کار و مدرسه کمک می کند. اما به دلیل عجله برای بیرون رفتن سریع از خانه در صبح ها، یا تمایل به خواب بیشتر، این وعده غذایی اغلب حذف میشود و حذف صبحانه می تواند رسیدن مواد مغذی مورد نیاز به بدنتان را متوقف کند.

 

صبحانه مواد مغذی بدن را تامین میکند

کارا هاربستریت ، پژوهشگر تغذیه ، از Street Smart Nutrition می گوید: “خوردن صبحانه فواید بسیار بیشتری نسبت به حذف آن دارد.” صبحانه فرصتی برای شروع روز با یک وعده غذایی متعادل میباشد که می تواند قند و انرژی خون را تثبیت کرده و اشتهای شما را در بقیه روز تنظیم کند. ”

او به یک مطالعه اخیر اشاره می کند که نشان می دهد حذف صبحانه با کاهش مواد مغذی و کیفیت رژیم غذایی در بزرگسالان در ایالات متحده همراه بوده است، چون صبحانه می تواند غنی از مواد مغذی ، ویتامین ها ، مواد معدنی ، پروتئین و فیبر مورد نیاز بدن شما باشد.

خانم هاربستریت می افزاید: “حتی اگر احساس گرسنگی نمی کنید یا تمایلی به خوردن چیزی در هنگام بیدار شدن ندارید ، مهم این است که با بدن خود هماهنگ شوید و این را درک کنید که خوردن صبحانه تا چه حد می تواند بدن ما را تغذیه کرده و به ما در رسیدن به بهترین حالت خود، کمک کند.

او همچنین خاطرنشان می کند ، در حالی که بسیاری از مردم وسوسه می شوند صبحانه را برای جبران پر خوری در شب قبل یا صرفه جویی در کالری مصرفی، حذف کنند ، ولی این کار یعنی که آنها رژیم غذایی نا سالمی را برگزیده اند. ”

5 گزینه سریع صبحانه

هاربستریت می گوید صبحانه باید از پروتئین ، چربی و کربوهیدرات تشکیل شود تا هم مواد مغذی داشته باشد و هم سیر کننده باشد. اینها پنج مورد از صبحانه های سریع مورد علاقه ی خانم “کارا هاربستریت”  هستند.

 

  • بلغور جو دوسر پخته شده

جو دوسر را با شیر ، میوه خرد شده و تخم مرغ ترکیب کنید تا همه چیز به خوبی مخلوط شود. سپس آن را در قالب های شیرینی بپزید. حالا می توانید به راحتی آن را دوباره گرم کنید و هنگام خروج از خانه به صورت آماده با خودتان ببرید. اگر می خواهید کمی غذای اضافی به وعده صبحانه خود اضافه کنید ، بلغور جو دوسر پخته شده به خوبی با ماست یا کره بادام زمینی ترکیب می شود.

 

  • جو دوسر صبحانه

جو دوسر، شیر و ماست را با هم ترکیب کرده و یک شب در یخچال نگهداری کنید. صبح ، میوه ها ، آجیل یا دانه های مورد علاقه خود را به آن اضافه کنید.

 

  • پودینگ چیا

شیر و دانه های چیا را با هم مخلوط کنید. میوه تازه یا یخ زده را اضافه کرده و یک شب در یخچال نگهداری کنید. صبح ، روی آن آجیل و مواد دلخواه خود را بریزید.

 

  • تخم مرغ آب پز

میتوانید تعداد بیشتری تخم مرغ بپزید تا در طول 2-3 روز آینده از آن ها استفاده کنید. هر وقت که بخواهید آن ها را از یخچال بر میدارید و با نان تست و آووکادو یا آجیل و میوه مصرف می کنید. همچنین می توان آنها را برش داده و به ساندویچ صبحانه تان اضافه کرده یا به عنوان یک وعده غذایی سریع از آن استفاده کرد.

 

  • وافل های منجمد شده با غلات کامل

مواد خمیر آن را از قبل آماده کرده و در هنگام صبحانه آن ها را از فریزر دربیاورید و در توستر بگذارید تا یک ساندویچ وافل با کره بادام زمینی یا هر خوراکی دلخواه خودتان داشته باشید.

هاربستریت خاطرنشان می کند که لازم نیست حتما صبح ها تنها صبحانه های سنتی بخورید. “خوردن غذای باقی مانده از شب قبل یا استفاده از مواد اولیه ی نهار یا شام هنوز هم روشی عالی برای تنوع بیشتر در انتخاب صبحانه است ، و همچنین در وقت صبح شما نیز صرفه جویی می شود.”

 

خلاصه

همه دوست ندارند صبحانه بخورند. تا زمانی که نیازهای تغذیه ای بدن خود را برآورده می کنید ، احتمالاً حذف وعده غذایی صبحگاهی موردی ندارد. اما خوردن صبحانه فواید زیادی دارد و اگر چند دقیقه وقت صرف صبحانه کنید ، به احتمال زیاد به اهداف تغذیه ای خود نیز خواهید رسید. صبحانه نباید خیلی مفصل باشد. پس اگر زیاد اهل صبحانه نیستید، آن را ساده انتخاب کنید تا قبل از شروع روزتان یک سوخت گیری سریع کرده باشید.

به بحث بپیوندید

Return to top of page