Skip links

حقیقتاً چه میزان آب باید بنوشیم؟

بارها شنیده ایم چقدر مهم است که آب کافی به بدنتان برسانید. 60 % وزن بدن ما را آب تشکیل می دهد و این مایع حیات برای هضم غذا ، دفع مواد زائد ، تنظیم دما و عملکرد مغز بسیار مهم است.

آب برای زندگی، ماده ای حیاتی میباشد و وقتی حرف از سلامتی میشود آب مهمترین است!

چرا آب مهم است؟

آب برای حفظ عملکرد صحیح کلیه ها ضروری میباشد و در هر سلول ، اندام و بافتی یافت می شود. وقتی به اندازه کافی آب ننوشید ، ممکن است دچار “dehydration”  شوید که به معنی کمبود آب در بدن میباشد. کم آبی یک تهدید جدی برای سیستم بدن ما است و بسیاری از فرآیندهای بدن را مختل می کند. کم آب شدن بدن، حتی به میزان کم نیز میتواند منجر به بروز علائمی گردد:

 • سرگیجه/سبکی سر
 • خستگی
 • خشکی دهان ، چشم و لب
 • سردرد
 • درد مفاصل
 • کاهش قدرت و استقامت در حین تمرین
 • یبوست

 

 

مزایای آب برای سلامتی

 

-هضم غذا را بهینه می کند

آب برای تولید بزاق و اسید معده جهت هضم غذا مورد نیاز میباشد. همچنین به بدن کمک می کند تا مواد مغذی را جذب کند و هضم فیبر را نیز تسهیل می کند.

 

 -دفع مواد زائد

آب رسانی مناسب به بدن برای حفظ سلامت کلیه ها بسیار مهم میباشد. مصرف آب کافی به ما کمک می کند تا مواد زائد را از طریق عرق کردن، ادرار و مدفوع دفع کنیم. همچنین از بروز یبوست و مدفوع سفت جلوگیری می کند. کم آبی مزمن ممکن است منجر به سنگ کلیه و سایر مشکلات کلیوی شود.

 

-متابولیسم را افزایش می دهد

هیدراته ماندن برای کاهش اندازه ی دور کمر شما نیز مفید است! آب نه تنها به افزایش متابولیسم بدن شما کمک می کند ، بلکه میتواند باعث شود کمتر غذا بخورید – مخصوصاً اگر یک لیوان آب درست قبل از غذا بنوشید. طبق تحقیقات انجام شده ، افزایش مصرف آب می تواند منجر به مصرف کمتر چربی اشباع شده ، قند ، سدیم و کلسترول گردد.

 

-عملکرد مغز را بهبود می بخشد

برای بهینه کردن سلامتی مغز آب بنوشید! آب 75 % مغز را تشکیل می دهد و حتی میزان ناچیزی از کم آبی (فقط 2 %!) میتواند بر عملکردهای شناختی ، از جمله حافظه ، تمرکز و خلق و خو تأثیر بگذارد.

 

-از مفاصل محافظت می کند

نوشیدن آب کافی ، برای سلامت مفاصل ضروری میباشد. آب به حفظ مایع مفصلی  شما کمک می کند ، مواد مغذی را برایشان فراهم میکند ، از آنها در مقابل ضربه محافظت میکند ، مفاصل را روغن کاری میکند و از برخورد مستقیم استخوان و مفاصل جلوگیری میکند.

 

-کمک به خون رسانی

آب جزء اصلی پلاسمای خون میباشد. نوشیدن آب کافی منجر به اکسیژن رسانی بیشتر و بهتر به خون ، بهبود سیستم ایمنی بدن و عملکرد ورزشی میشود. هر نوع ورزش هوازی در زمانی که بدن آب کافی ندارد، می تواند  قدرت و استقامت شما را در زمان ورزش کاهش دهد.

 

چقدر آب باید بنوشید؟

طبق نظر آکادمی ملی علوم ، مهندسی و پزشکی ، زنان 2.12 لیتر و مردان 3 لیتر آب در روز باید دریافت کنند. اما این فقط یک راهنما میباشد. اگر به مدت طولانی ورزش شدید کنید، به ویژه خارج از خانه و در گرما ، طبیعتاً باید آب بیشتری بنوشید.

طرفدار نوشیدن آب نیستید؟ خوراکی ها نیز می توانند آب مورد نیازتان را تامین کنند. بیشتر میوه ها و سبزیجات دارای آب بسیار زیادی هستند (مثل خیار، گوجه فرنگی، شاهی، هندوانه ،کرفس، کاهو و کدو سبز). و اگر رژیم غذایی تان را به درستی برنامه ریزی کنید ، می توانید به راحتی نیمی از میزان مورد نیاز آب بدن خود را از مصرف میوه و سبزیجات دریافت کنید.

 

5 راه برای حفظ آب بدن

 • صبح که از خواب بیدار می شوید قبل از هر چیز یک لیوان آب بنوشید.
 • برای صبحانه اسموتی درست کنید.
 • همیشه یک بطری آب شیشه ای همراه خود داشته باشید. و به ازای هر وعده غذایی تان در روز، یکبار آنرا پر کنید.
 • طرفدار آب ساده یا بدون طعم نیستید؟ آب های طعم دار یا آبمیوه بنوشید.
 • برای ناهار یا شام یک ظرف بزرگ سالاد میل کنید.

 

مواردی که باید در ذهن داشته باشید

مراقب رنگ ادرار خود باشید که معمولاً یک شاخص خوب برای دانستن میزان آب بدن میباشد. اگر رنگ ادرار شما زرد کم رنگ است ، این نشان می دهد که به اندازه کافی آب نوشیده اید. اگر ادرار شما غلیظ و زرد تیره است ، احتمالاً به اندازه کافی آب نمینوشید. نوشیدنی های کافئین دار مانند قهوه بخشی از مصرف روزانه ی آب شما محسوب می شوند ، اما به یاد داشته باشید که آنها همچنین می توانند ادرارآور باشند و باعث می شوند آب را سریعتر از آنچه نیاز دارید از دست دهید. بنابراین کمی بیشتر آب بنوشید تا اثر این نوشیدنی های کافئین دار را جبران کنید.

 

نتیجه

آب نقش مهمی در کارکرد مناسب سیستم ها و عملکردهای بدن ایفا می کند. اگر می خواهید در بهترین حالت خود باشید ، تمرکز داشته باشید ، متابولیسم خود را افزایش دهید و عملکرد ورزشی خوبی نیز داشته باشید – میزان مصرف آب خود را در طول روز بالا نگه دارید و در صورت کمبود، این آب مورد نیاز را جبران کنید.

به بحث بپیوندید

Return to top of page