Skip links

تاثیر هات داگ در کاهش طول عمر

بر اساس یک مطالعه جدید ، خوردن یک عدد هات داگ می تواند 36 دقیقه از عمر شما را کاهش دهد.

 

از سوی دیگر تحقیقات نشان می دهد که ساندویچ های کره بادام زمینی و ژله می توانند کمی بیش از نیم ساعت به عمر شما اضافه کنند.

 

برای اکثر مردم ، داشتن یک زندگی طولانی و سالم هدف اصلی میباشد. و اگر شما یکی از این افراد هستید ، بهتر است در مصرف هات داگ تجدید نظر کنید. چرا ؟ چون ، یک مطالعه جدید نشان می دهد که این غذاهای خوشمزه می توانند دقیقه های ارزشمندی از زندگی شما را کاهش دهند.

 

به هر حال این یکی از مهمترین نتایج مطالعه اخیر منتشر شده در مجله Nature Food میباشد. در این مطالعه ، محققان دانشگاه میشیگان بیش از 5800 غذا را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند و آنها را بر اساس بار سلامتی خود (به عنوان مثال خطر بیماری ایسکمیک قلب ، سرطان روده بزرگ و سایر بیماریهای قلبی عروقی) و تأثیر آنها بر محیط زیست طبقه بندی کردند. محققان دریافتند که جایگزینی 10 درصد از کالری روزانه ی شما از گوشت گاو و سایر گوشت های فرآوری شده (که شامل مواد نگهدارنده شیمیایی باشند) با میوه ها ، سبزیجات ، آجیل ، حبوبات و برخی از غذاهای دریایی منجر به بهبود سلامتی شما شود ، مثلا به دست آوردن 48 دقیقه عمر بیشتر در هر روز. بر اساس تحقیقات انجام شده ، همچنین این تغییر رژیم غذایی می تواند ردپای کربنی رژیم غذایی شما (یا همان dietary carbon footprin  که معروف به میزان آلودگی ایجاد شده از انتشار گازهای گلخانه ای میباشد) را تا 33 % کاهش دهد.

 

در مورد مصرف هات داگِ گاو به صورت خاص، این مطالعه نشان داد که انجام این کار می تواند 36 دقیقه از عمر شما را “به دلیل تأثیر مخرب گوشت های فرآوری شده” کاهش دهد. اما خوردن ساندویچ های محبوب دیگر ممکن است تأثیر منفی زیادی نداشته باشد. طبق تحقیقات ، ساندویچ های کره بادام زمینی و ژله می توانند 33 دقیقه به عمر شما اضافه کنند و  با مصرف یک وعده آجیل ، نیز می توانید 26 دقیقه ی اضافی از “زندگی سالم ” داشته باشید.

 

محققان همچنین غذاها را در سه منطقه رنگی سبز ، زرد و قرمز طبقه بندی کردند. غذاهای منطقه سبز بهترین هستند چون از نظر تغذیه ای مفید هستند و تأثیر کمی بر محیط زیست دارند. و شامل آجیل ، میوه ها ، سبزیجات کشت شده در مزرعه ، حبوبات ، غلات کامل و برخی از غذاهای دریایی هستند. بر اساس تحقیقات انجام شده ، غذاهای موجود در منطقه زرد-مانند گوشت طیور ، لبنیات (شیر و ماست) ، غذاهای حاوی تخم مرغ و سبزیجات تولید شده در گلخانه ها “کمی از نظر تغذیه ای مضر هستند” یا “تأثیرات محیطی متوسطی ایجاد می کنند”. غذاهای منطقه قرمز – مانند گوشت های فرآوری شده ، گوشت گاو ، گوشت خوک و بره – دارای تأثیر منفی “قابل ملاحظه” بر سلامتی شما یا محیط زیست هستند.

 

در حالی که متخصصان تغذیه این مطالعه را جالب دانسته اند ، ولی آنها اشاره می کنند که محاسبه طول عمر در ارتباط با مسائل تغذیه ای بسیار مشکل میباشد. جسیکا کوردینگ ، متخصص تغذیه و نویسنده کتاب: 50 عادت سالم برای کنترل استرس و اضطراب ، می گوید: “هر فردی منحصر به فرد است و متابولیسم او نیز آنقدر منحصر به فرد است که نمی توان گفت این  یافته ها برای هر فرد قطعی می باشد.”

 

خانم جسیکا کوردینگ اضافه میکند، حقیقتاً ، هات داگ و سایر گوشت های فرآوری شده ، صرف نظر از این تحقیقات، اصلا شهرت خوبی ندارند. سازمان بهداشت جهانی در حال حاضر گوشت های فرآوری شده را برای انسان سرطان زا می داند ، به این معنی که شواهد قوی وجود دارد که نشان می دهد مصرف این گوشت ها خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد. کوردینگ می افزاید: “مصرف گوشت های فرآوری شده با بروز بیماری های قلبی و سایر بیماری ها مرتبط میباشد.”

 

کری گانس ، متخصص تغذیه و نویسنده کتاب “تغییر کوچک رژیم غذایی The Small Change Diet ” می گوید ، علاوه بر این ، عوامل دیگری نیز در طول عمر شما نقش دارند ، از جمله سطح فعالیت ، الگوی خواب و میزان استرس شما. با این حال ، گانس می گوید که بزرگترین مشکل در مورد این مطالعه این میباشد که بیشتر بر روی یک نوع غذا تمرکز می کند.

او می گوید: “به جای بد جلوه دادن یک غذای خاص ، باید به دفعات استفاده از آن غذا در چارچوب رژیم غذایی کلی افراد نگاه کرد.” “خوردن یک هات داگ، گاه به گاه بسیار متفاوت از مصرف روزانه ی هات داگ میباشد.”

 

کوردینگ با این ایده موافق است و خاطرنشان می کند: “اگر غذایی هست که واقعاً دوستش دارید و در صورت مصرف آن احساس خوبی پیدا میکنید ، میتوانید گاه به گاه آن غذا را بخورید.”

گانس همچنین پیشنهاد می کند که غذاهای سالم تری همراه با هات داگ مصرف شود. او می گوید: “برای داشتن فیبر میتوانید هات داگ خود را با یک نان گندم کامل بخورید ، میتوانید کلم ترش روی آن بریزید (اثر پروبیوتیکی) و یا در کنارش یک سالاد میل کنید.”

 

نتیجه گیری …

کارشناسان معتقدند : این همیشه ایده خوبی است که میزان مصرف غذاها یا گوشت های فرآوری شده را به حداقل برسانید ، اما لذت بردن گاه به گاه از آن ها مشکلی ندارد.

به بحث بپیوندید

Return to top of page