Skip links

16 ماده غذایی برای کنترل دیابت

وقتی دیابت دارید، پیداکردن غذای مناسب شما کمی سخت میباشد به این دلیل که هدف اصلی شما باید کنترل سطح قند خونتان باشد. با این حال ، خوردن غذاهایی که به جلوگیری از عوارض دیابت مانند بیماری های قلبی کمک می کنند نیز مهم است. رژیم غذایی شما میتواند نقش مهمی در پیشگیری و مدیریت دیابت داشته باشد .

در این مطلب 16 ماده غذایی فوق العاده برای افراد مبتلا به دیابت  نوع 1 و نوع 2 را با هم بررسی خواهیم کرد.

1- ماهی های حاوی مقادیر بالای امگا3 (Fatty Fish)

این ماهی ها حاوی چربی های امگا 3 هستند که به کاهش التهاب و سایر عوامل خطر زا برای بیماری های قلبی و سکته مغزی کمک می کنند. بعلاوه منبعی عالی از پروتئین نیز هستند که برای تنظیم قند خون مهم میباشد.

1

این نوع ماهی ها سالمترین نوع غذاهای دریایی هستند که حاوی مقادر بالای امگا3 و چربی های خوب هستند. ماهی قزل آلا ، ساردین ، آنچووی و ماهی هایی از این دست، منابع بسیار خوبی از اسیدهای چرب امگا 3، DHA و EPA هستند که فواید عمده ای برای سلامت قلب دارند.

مصرف منظم و کافی این چربی ها به ویژه برای افرادی که دیابت دارند و خطر وقوع بیماری قلبی و سکته مغزی در آنها افزایش یافته است ، بسیار مهم میباشد.

DHA و EPA از سلولهای تشکیل دهنده ی رگهای خونی شما محافظت می کنند، علائم التهاب را کاهش می دهند و به بهبود عملکرد عروق کمک میکنند. تحقیقات نشان می دهد افرادی که به طور منظم ماهی های دارای چربی خوب (Fatty Fish) می خورند ، ریسک کمتری برای ابتلا به سندروم های حاد کرونری مانند حملات قلبی دارند و احتمال مرگشان در اثر بیماری های قلبی کمتر است .

مطالعات همچنین نشان می دهد که خوردن ماهی های حاوی مقادیر بالای امگا3 می تواند به تنظیم قند خون کمک کند. یک مطالعه بر روی 68 بزرگسال مبتلا به اضافه وزن و چاقی نشان داد که شرکت کنندگانی که ماهی های دارای چربی خوب (Fatty Fish)، مصرف کرده اند ، در مقایسه با شرکت کنندگانی که ماهی معمولی مصرف کرده اند ، بهبود قابل توجهی در سطح قند خونشان بعد از خورن غذا داشتند.ماهی همچنین منبع خوبی از پروتئین با کیفیت میباشد، که به شما کمک می کند احساس سیری کنید و به ثبات سطح قند خون نیز کمک می کند.

2- سبزیجات برگدار

سبزیجات برگدار غنی از مواد مغذی مانند ویتامین C و همچنین آنتی اکسیدان هایی هستند که از سلامت قلب و چشم شما محافظت میکنند.

2

سبزیجات دارای برگ سبز بسیار مغذی و کم کالری هستند. این ماده غذایی همچنین حاوی  مقادیر بسیار کم کربوهیدرات های قابل هضم هستند ، بنابراین به طور قابل توجه بر سطح قند خون تأثیر نمی گذارند. اسفناج ، کلم پیچ و سایر سبزیجات برگ دار منبع خوبی از بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی از جمله ویتامین C هستند.

برخی مطالعات معتبر نشان می دهد که افراد مبتلا به دیابت سطح ویتامین C کمتری نسبت به افراد بدون دیابت دارند و ممکن است به ویتامین C بیشتری نیاز داشته باشند. ویتامین C به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی عمل می کند و همچنین دارای کیفیت ضد التهابی میباشد. افزایش مصرف غذاهای غنی از ویتامین C می تواند به افراد دیابتی کمک کند تا سطح ویتامین C خود را افزایش دهند و التهاب و آسیب سلولی را کاهش می دهد .

علاوه بر این ، سبزیجات برگ دار منبع خوبی از آنتی اکسیدان های لوتئین و زئاگزانتین هستند. این آنتی اکسیدان ها از چشمان شما در برابر تخریب ماکولار و آب مروارید که از عوارض شایع دیابت هستند ، محافظت می کنند.

3- آووکادو

آووکادو کمتر از 1 گرم قند ، کمی کربوهیدرات ، ومقادیر زیاد فیبر و چربی های سالم دارد ، بنابراین لازم نیست نگران افزایش سطح قند خون باشید.مصرف آووکادو همچنین با بهبود کیفیت کلی رژیم غذایی و به طور قابل توجهی کاهش وزن بدن و شاخص توده بدن یا همان BMI همراه است.

3

این مهم آووکادو را به یک میان وعده ایده آل برای افراد دیابتی تبدیل می کند ، به خصوص که چاقی احتمال ابتلا به دیابت را نیز افزایش می دهد.

آووکادو ممکن است ویژگیهای خاصی نیز برای پیشگیری از دیابت داشته باشد. یک مطالعه در سال 2019 بر روی موش ها نشان داد که آووکاتین بی (AvoB) که یک مولکول چربی هست که فقط در آووکادو یافت می شود، مانع اکسیداسیون ناقص در عضله اسکلتی و پانکراس می شود که در نتیجه مقاومت انسولینی را کاهش می دهد.

البته برای ایجاد ارتباط بین مصرف آووکادو و پیشگیری از دیابت ، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

4- تخم مرغ

تخم مرغ عوامل خطرزای بیماری های قلبی را کاهش میدهد، باعث مدیریت قند خون ، محافظت از سلامت چشم و ایجاد احساس سیری در شما میشود.

4

تخم مرغ به شکل شگفت انگیزی برای سلامتی مفید میباشد. در حقیقت، یکی از بهترین غذاها برای سیر نگه داشتن  شما در بین وعده های غذایی میباشد. مصرف منظم تخم مرغ همچنین ممکن است به چندین روش ریسک بیماری قلبی را در شما کاهش دهد.

این ماده غذایی التهاب را کاهش می دهد ، حساسیت به انسولین را بهبود می بخشد و سطح کلسترول خوب شما را افزایش می دهد و اندازه و شکل کلسترول بد شما را اصلاح می کند. یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که خوردن یک صبحانه پرچرب و کم کربوهیدرات از تخم مرغ می تواند به افراد مبتلا به دیابت در کنترل سطح قند خونشان در طول روز کمک کند.

تحقیقات قدیمی مصرف تخم مرغ را با بیماری قلبی در افراد دیابتی مرتبط می دانست. اما یک بررسی جدیدتر نشان داد که مصرف 6 تا 12 تخم مرغ در هفته به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی مغذی ، ریسک بیماری قلبی را در بیماران دیابتی افزایش نمی دهد.

علاوه بر این، برخی تحقیقات نشان می دهد که خوردن تخم مرغ ممکن است خطر سکته مغزی را نیز کاهش دهد.

ضمنا ، تخم مرغ منبع خوبی از لوتئین و زاگزانتین است ، آنتی اکسیدان هایی که از چشم در برابر بیماریها محافظت می کنند.فقط مطمئن شوید که تخم مرغ را کامل بخورید چون فواید سلامتی تخم مرغ بیشتر به دلیل مواد مغذی موجود در زرده آن میباشد نه سفیده.

5- دانه چیا

دانه چیا حاوی مقادیر زیادی فیبر میباشد که به شما در کاهش وزن کمک میکند.همچنین آنها به حفظ سطح گلوکز خون نیز کمک می کنند.

5

دانه های چیا غذایی فوق العاده برای افراد دیابتی میباشد. از نظر میزان فیبر بسیار غنی هستند ، اما کربوهیدرات قابل هضم کمی دارند.

در حقیقت ، 11 گرم از 12 گرم کربوهیدرات موجود در یک وعده 28 گرمی دانه چیا، فیبر میباشد که قند خون را افزایش نمی دهد.

فیبر چسبناک موجود در دانه های چیا در واقع می تواند با کاهش سرعت حرکت و جذب غذا در روده سطح قند خون شما را کاهش دهد.دانه های چیا همچنین به شما کمک میکند تا به یک وزن متناسب دست پیدا کنید زیرا فیبر حس گرسنگی را کاهش می دهد و احساس سیری در شما ایجاد می کند.دانه های چیا ضمنا به مدیریت خوب قند خون در افراد دیابتی نیز کمک میکند.

مطالعه ای بر روی 77 بزرگسال مبتلا به اضافه وزن که دیابت نوع 2 داشتند نشان داد که مصرف دانه چیا باعث کاهش وزن میشود و به کنترل میزان مناسب قند خون نیز کمک می کند. بعلاوه ، نشان داده شده است که دانه چیا به کاهش فشار خون و التهاب کمک میکند.

6- لوبیا

لوبیا ارزان ، مغذی و دارای شاخص گلیسمیک پایینی میباشد و از این رو گزینه مناسبی برای افراد دیابتی است.

6

لوبیا ارزان ، مغذی و فوق العاده سالم است. لوبیا نوعی حبوبات غنی از ویتامین های گروه B ، مواد معدنی مفید (کلسیم ، پتاسیم و منیزیم) و فیبر میباشد. لوبیا همچنین دارای شاخص گلیسمیک بسیار کمی هست که برای مدیریت دیابت مهم است و همچنین ممکن است به جلوگیری از دیابت کمک کند. در مطالعه ای که روی بیش از 3000 شرکت کننده ی در معرض خطر بیماری های قلبی عروقی انجام شد ، مشخص شد در افرادی که مصرف حبوبات بیشتری داشتند 35 % احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 کاهش یافت.

7- ماست یونانی

ماست یونانی سطح قند سالم خون را افزایش می دهد، ریسک بیماری قلبی را کاهش داده و میتواند به مدیریت وزن شما کمک کند.

7

ماست یونانی یک انتخاب عالی برای افراد دیابتی است. برخی تحقیقات نشان می دهد که مصرف بعضی از لبنیات مانند ماست ممکن است باعث بهبود مدیریت قند خون و کاهش ریسک بیماری های قلبی شود ، که شاید بخشی از آن به دلیل پروبیوتیک های موجود در آن باشد. مطالعات همچنین نشان می دهد که مصرف ماست ممکن است با سطح پایین تری از گلوکز خون و مقاومت به انسولین همراه باشد . علاوه بر این ، ماست ممکن میتواند خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهد.

یک مطالعه طولانی مدت که شامل داده های سلامتی بیش از 100.000 شرکت کننده بود ، نشان داد که مصرف یک وعده روزانه ماست باعث 18 %  کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 میگردد.

اگر هدفتان کاهش وزن باشد ، ماست همچنین به شما در رسیدن به این هدف کمک میکند. مطالعات نشان می دهد که ماست و سایر غذاهای لبنی منجر به کاهش وزن و بهبود وضعیت سلامتی بدن در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 میشود.

مقادیر بالای کلسیم ، پروتئین و نوع خاصی از چربی به نام اسید لینولیک موجود در ماست، به کاهش اشتهای شما کمک کرده و در نتیجه مصرف غذاهای ناسالم در شما کم میشود. علاوه بر این ، ماست یونانی فقط 6-8 گرم کربوهیدرات در هر وعده دارد که این میزان کمتر از ماست معمولی است. این نوع ماست همچنین میزان پروتئین بالاتری دارد و با کاهش اشتها و کاهش کالری دریافتی باعث کاهش وزن میشود.

8- مغزها (آجیل) nuts

مغزها خوشمزه و مغذی هستند. همه انواع این مغز ها حاوی فیبر و مقادیر کم کربوهیدرات هستند.

8

میزان کربوهیدرات قابل هضم برای 28 گرم از انواع مغز، بر اساس گزارش سازمان کشاورزی ایالات متحده:

  • بادام : 2.6 گرم
  • آجیل برزیلی: 1.4 گرم
  • بادام هندی: 7.7 گرم
  • فندق: 2 گرم
  • ماکادمیا یا فندق استرالیایی: 1.5 گرم
  • گردوی آمریکایی: 1.2 گرم
  • پسته: 5 گرم
  • گردو: 2 گرم

تحقیقات در مورد انواع مغزهای مختلف نشان داده است که مصرف منظم آنها باعث کاهش التهاب، قند خون و سطح کلسترول بد یا LDL  میگردد.

مغزها همچنین میتواند به افراد دیابتی در بهبود سلامت قلبشان کمک کند.

مطالعه ای در سال 2019 با حضور بیش از 16000 شرکت کننده مبتلا به دیابت نوع 2 نشان داد که خوردن آجیل های درختی – مانند گردو ، بادام ، فندق و پسته – خطر ابتلا به بیماری های قلبی و مرگ را کاهش می دهد.

تحقیقات همچنین نشان می دهد که این مغزها می توانند میزان سطح گلوکز خون را بهبود بخشد.

یک مطالعه در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 نشان داد که مصرف روغن گردو به صورت روزانه سطح گلوکز خون را بهبود می بخشد.

9- کلم بروکلی

کلم بروکلی یکی از مقوی ترین سبزیجات موجود در طبیعت میباشد.

9

100 گرم کلم بروکلی پخته شده حاوی تنها 27 کالری و 3 گرم کربوهیدرات قابل هضم میباشد ، همراه با مواد مغذی مهمی مانند ویتامین C و منیزیم.

علاوه بر این ، مطالعات انجام شده بر روی افراد دیابتی نشان داده است که خوردن جوانه کلم بروکلی ممکن است به کاهش سطح انسولین کمک کرده و از آسیب سلولی محافظت کند.

کلم بروکلی همچنین میتواند به مدیریت سطح قند خون شما کمک کند.

یک مطالعه نشان داد که مصرف جوانه های کلم بروکلی منجر به کاهش 10 درصدی قند خون در افراد دیابتی می شود.

این کاهش در سطح گلوکز خون احتمالاً به دلیل وجود سولفورافان ، ماده ای شیمیایی که در سبزیجات چلیپایی مانند کلم بروکلی و انواع جوانه ها وجود دارد، میباشد.

علاوه بر این ، بروکلی یکی دیگر از منابع خوب لوتئین و زئاگزانتین میباشد. این آنتی اکسیدان های مهم میتوانند به جلوگیری از بیماری های چشمی کمک کنند.

10- روغن زیتون فرا بکر

روغن زیتون فرا بکر برای سلامت قلب بسیار مفید میباشد.

10

این ماده حاوی اسید اولیک ، نوعی چربی اشباع نشده میباشد که نشان داده شده است که باعث بهبود مدیریت قند خون ، کاهش سطح تری گلیسیرید در حالت ناشتا و بعد از غذا می گردد و دارای خواص آنتی اکسیدانی نیز میباشد. این ویژگی مهم میباشد زیرا افراد دیابتی در مدیریت سطح قند خونشان مشکل دارند و سطح تری گلیسیرید بالایی نیز دارند.

اسید اولیک همچنین هورمون سیری GLP-1  را تحریک میکند.

در یک تجزیه و تحلیل گسترده از 32 مطالعه که بر روی انواع مختلف چربی انجام شد ، روغن زیتون تنها موردی بود که خطر بیماری قلبی را کاهش می دهد .

روغن زیتون همچنین حاوی آنتی اکسیدان هایی به نام پلی فنول است. پلی فنول ها التهاب را کاهش می دهند ، از سلول های سازنده رگهای شما محافظت می کنند و فشار خون را کاهش می دهد.

روغن زیتون فرا بکر تصفیه نشده است ، بنابراین آنتی اکسیدان ها و سایر خواصی که باعث سلامتی آن می شود را در خود نگه داشته است. حتما روغن زیتون فرا بکر را از یک تولید کننده معتبر انتخاب کنید ، زیرا بسیاری از روغن های زیتون با روغن های ارزان تر مانند ذرت و سویا مخلوط می شوند.

11- دانه کتان

دانه کتان یک ماده غذایی فوق العاده سالم میباشد.

11

دانه کتان ، حاوی مقادیر بالایی از چربی های امگا 3 ، فیبر و سایر ترکیبات گیاهی منحصر به فرد میباشد.

فیبرهای نامحلول موجود در این دانه ها از لیگنان تشکیل شده است ، که به کاهش خطر بیماری های قلبی و بهبود مدیریت قند خون کمک میکند.

یک تجزیه و تحلیل روی 25 آزمایش بالینی تصادفی ، ارتباط معنی داری بین مصرف دانه کتان و کاهش قند خون یافت.دانه کتان همچنین به کاهش فشار خون کمک میکند.

مطالعه ای دیگر که روی شرکت کنندگان مبتلا به دیابت انجام شد نشان داد که مصرف روزانه پودر دانه کتان باعث کاهش فشار خون می شود – اما باعث بهبود کنترل قند خون یا مقاومت به انسولین نمی شود. به نظر میرسد تحقیقات بیشتری برای بررسی چگونگی کمک دانه کتان به جلوگیری یا مدیریت دیابت لازم میباشد.

اما در کل ، دانه کتان برای سلامت قلب و روده شما مفید میباشد.

مطالعه دیگری نیز نشان داد که دانه کتان  به شما در کاهش خطر سکته مغزی کمک میکند و به طور بالقوه دوز دارویی که  برای جلوگیری از لخته شدن خون نیاز هست را کاهش دهد.

بعلاوه ، دانه های کتان حاوی میزان بالایی فیبر چسبناک هستند ، که باعث بهبود سلامت روده ، حساسیت به انسولین و احساس سیری می شوند.

بدن شما نمی تواند دانه های كتان را جذب كند ، بنابراین بذرهای آسیاب شده را خریداری كرده یا خودتان آنها را خرد كنید.

همچنین مهم است که دانه کتان را کاملاً در یخچال بپوشانید تا از پوسیدگی آنها جلوگیری شود.

12- سرکه سیب

سرکه سیب فواید زیادی برای سلامتی شما دارد.اگرچه از سیب ساخته شده است ، اما قند موجود در میوه به اسید استیک تخمیر میشود و محصول به دست آمده حاوی کمتر از 1 گرم کربوهیدرات در هر قاشق غذاخوری میباشد.

12

بر اساس آنالیز انجام شده روی شش مطالعه شامل 317 بیمار مبتلا به دیابت نوع 2 ، مشخص شد که سرکه سیب اثرات مفیدی بر سطح قند خون ناشتا دارد.

همچنین مصرف سرکه سیب، وقتی با وعده های غذایی حاوی کربوهیدرات مصرف شود، میزان قند خون را تا 20% کاهش میدهد.

اعتقاد بر این است که سرکه سیب دارای بسیاری از خواص مفید دیگر از جمله اثرات ضد میکروبی و آنتی اکسیدانی نیز میباشد. اما مطالعات بیشتری برای تأیید فواید آن در سلامتی لازم است.

برای اینکه سرکه سیب را در رژیم غذایی خود بگنجانید ، هر روز با مصرف 1 قاشق چای خوری مخلوط شده در یک لیوان آب شروع کنید و این مقدار را حداکثر به 2 قاشق غذاخوری در روز افزایش دهید.

13- توت فرنگی

توت فرنگی یکی از مغذی ترین میوه هایی است که می توانید بخورید.

13

توت فرنگی دارای مقادیر زیادی آنتی اکسیدان میباشد که به آنتوسیانین معروف هستند و به توت فرنگی رنگ قرمز می دهد.

نشان داده شده است که آنتوسیانین ها میزان کلسترول و انسولین را بعد از غذا کاهش می دهند. آنها همچنین میزان قند خون و ریسک ابتلا یه بیماری های قلبی را برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 بهبود می بخشند.

توت فرنگی همچنین حاوی پلی فنول میباشد که از ترکیبات گیاهی مفید با خاصیت آنتی اکسیدانی است.

مطالعه ای در سال 2017 نشان داد که مصرف 6 هفته ای پلی فنول های توت فرنگی و توت خرس یا کرنبری (Cranberry) باعث بهبود حساسیت به انسولین در بزرگسالان دارای اضافه وزن و چاقی که دیابت ندارند می شود.

این موضوع مهمی میباشد زیرا حساسیت کم به انسولین می تواند باعث افزایش بیش از حد سطح قند خون شود.

یک وعده 200 گرمی توت فرنگی حاوی حدود 46 کالری و 11 گرم کربوهیدرات است که سه مورد از آنها فیبر است.

این وعده همچنین بیش از 100٪ میزان مصرف مناسب روزانه ویتامین C را تأمین می کند ، که مزایای ضد التهابی بیشتری برای سلامت قلب دارد.

14- سیر

سیر به دلیل اندازه کوچکش و کم کالری بودنش ، فوق العاده مغذی است.

14

یک حبه سیر خام (3 گرم)  ، که تقریبا 4 کالری دارد ، حاوی موارد زیر میباشد:

 

منگنز: 2٪ از ارزش غذایی روزانه یا DV

ویتامینB6 : 2٪ از ارزش غذایی روزانه یا DV

ویتامین C: 1٪ از ارزش غذایی روزانه یا DV

سلنیوم: 1٪ از ارزش غذایی روزانه یا DV

فیبر: 06/0 گرم

تحقیقات نشان می دهد که سیر به بهبود مدیریت قند خون و تنظیم کلسترول کمک کند.

پژوهش ها همچنین نشان می دهد که سیر می تواند به کاهش فشار خون و تنظیم سطح کلسترول نیز کمک کند.

در یک مطالعه ی دیگر، افرادی که فشار خون بالای کنترل نشده داشتند و به مدت 12 هفته سیر خشک مصرف کردند به طور متوسط ​​10 % فشار خونشان کاهش یافت.

15- خانواده کدو Squash

کدوها ، که انواع مختلفی دارد ، یکی از سالم ترین صیفی جات میباشد.

15

غذایی چگال و حاوی مقدار نسبتاً کم کالری میباشد و شاخص گلیسمی کمی دارد.( به عبارت ساده ، شاخص گلیسمی عددی بین 0 تا 100 میباشد و معیاری است برای اینکه غذا با چه سرعتی باعث افزایش سطح قند خون ما می شود. غذاهای با شاخص گلیسمی بالا یا به سرعت هضم و جذب می شوند و باعث افزایش سریع قند خون می گردند.)

انواع زمستانی آن (مثل کدو حلوایی) پوسته سختی دارند.

نوع تابستانی آن یک پوست نرم دارد که می توان آن را خورد. متداول ترین انواع آنها کدو سبز و کدو ایتالیایی است.

مانند اکثر سبزیجات ، کدو حاوی آنتی اکسیدان های مفید میباشد. کدو همچنین قند کمتری نسبت به سیب زمینی شیرین دارد و آن را به یک گزینه عالی تبدیل می کند.

تحقیقات نشان می دهد که پلی ساکاریدهای موجود در کدو تنبل باعث بهبود تحمل انسولین و کاهش سطح گلوکز در موش های آزمایشگاهی می شوند.

پژوهش ها همچنین نشان می دهد که دانه کدو تنبل می تواند به مدیریت قند خون کمک کند.

اگرچه تحقیقات بسیار کمی روی انسان انجام شده است ، اما یک مطالعه کوچک بر روی انسان ها نشان داد که کدوها در افراد دیابتی که به شدت بیمار هستند ، به سرعت و به طور موثر باعث کاهش قند خون می شود

برای تأیید فواید کدو برای سلامتی ، مطالعات بیشتری روی انسان لازم است.

اما خواص کدو حلوایی برای سلامتی ، آن را به یک وعده غذایی عالی تبدیل می کند.

16- نودل شیراتاکی

رشته  های شیراتاکی برای دیابت و کنترل وزن فوق العاده است.

16

این رشته ها سرشار از فیبر گلوکومنان هستند که از ریشه ی گیاه کنیاک استخراج می شود. این گیاه در ژاپن رشد کرده و به شکل رشته یا برنج تولید می شود که به شیراتاکی معروف است. گلوکومانان نوعی فیبر چسبناک است که به شما کمک می کند احساس سیری داشته باشید.

علاوه بر این ، نشان داده شده است که سطح قند خون پس از خوردن این غذا کاهش می یابد و عوامل خطرزای بیماری قلبی را در افراد دیابتی و سندرم متابولیک، بهبود می بخشد.

در یک مطالعه ، گلوکومنان به طور قابل توجهی سطح گلوکز خون ناشتا ، انسولین و کلسترول را در موش های دیابتی کاهش داد.

یک وعده 100 گرمی رشته فرنگی شیراتاکی همچنین حاوی فقط 3 گرم کربوهیدرات قابل هضم و تنها 10 کالری در هر وعده است.

با این حال ، این رشته ها به طور معمول با یک مایع بسته بندی می شوند که بوی ماهی میدهد و شما باید قبل از استفاده آنها را خیلی خوب بشویید.

سپس ، برای رسیدن به بافتی شبیه نودل ، رشته ها را برای چندین دقیقه در ماهیتابه با حرارت زیاد و بدون روغن حرارت دهید.

 

جمع بندی

وقتی دیابت به خوبی کنترل نشود ، خطر ابتلا به چندین بیماری جدی دیگر افزایش می یابد. اما خوردن غذاهایی که به کنترل قند خون ، انسولین و التهاب کمک می کنند ، می تواند خطر بروز این عوارض را به طور چشمگیری کاهش دهد.

فقط به یاد داشته باشید ، اگرچه این غذاها ممکن است به مدیریت قند خون کمک کنند ، اما مهمترین عامل در مدیریت قند خون ، پیروی از یک رژیم غذایی مغذی و متعادل میباشد.

به بحث بپیوندید

Return to top of page