Skip links

هفت نکته در مورد چای ماچا

این روزها این نوع از چای سبز، بسیار سر و صدا به پا کرده است.

این چای سبز محبوب،در حال تبدیل شدن به ترندی جذاب در بازار میباشد به گونه ای که حتی علاقه مندان به قهوه نیز به این چای علاقه پیدا کرده اند. اگر در مورد ماچا کنجکاو هستید ، در ادامه اطلاعات بیشتری در مورد این نوع چای، به علاوه مزایای سلامتی آن خواهید یافت.

ماچا شکل خاصی از چای سبز میباشد

ماچا در لغت به معنای “چای پودر شده” است. وقتی چای سبز سنتی سفارش می دهید، برگ چای به آب داغ اضافه می شود و سپس برگ ها دور ریخته می شوند. ولی وقتی ماچا مینوشید، شما در حال نوشیدن برگهای واقعی چای هستید که به خوبی پودر شده اند تا براحتی حل شوند.به طور سنتی یک قاشق چایخوری از این پودر را با یک سوم فنجان آب داغ (حرارت کمتر از دمای جوش) مخلوط میکنند و سپس با برس بامبو هم میزنند تا کف آن گرفته شود.

برخلاف چای سبز سنتی، برای تهیه ماچا گیاه چای سبز را قبل از برداشت با پارچه مبپوشانند. این باعث میشود برگها با طعم و بافت بهتر رشد کنند. برگها دست چین میشوند، برای مدت كوتاهی بخار داده می شوند تا فرآیند تخمیر آنها متوقف شود ، سپس خشک می شوند و در انبارهای سرد نگهداری می شوند که باعث  قوی تر شدن طعم و مزه ی آنها شود.

منافع سلامتی ماچا

از آنجا که ماچا از چای مرغوب تهیه می شود و کل برگ ها پودر می شوند ، منبع غذایی قوی تری نسبت به چای سبز سنتی میباشد. با وجود داشتن مقادیر کم ویتامین و مواد معدنی ، ماچا سرشار از آنتی اکسیدان هایی به نام پلی فنول است که به محافظت در برابر بیماری های قلبی و سرطان و همچنین تنظیم بهتر قند خون ، کاهش فشار خون و ضد پیری مرتبط هستند. همچنین در تحقیقات نشان داده شده است که پلی فنول دیگری در ماچا به نام EGCG وجود دارد که برای تقویت متابولیسم و کند کردن یا توقف رشد سلولهای سرطانی مفید است.

چای ماچا کافئین دارد

از آنجا که شما وقتی ماچا مینوشید برگهای کامل چای سبز را مصرف می کنید ، ممکن است سه برابر یک فنجان چای سبز سنتی کافئین دریافت کنید ، تقریباً معادل کافئین یک فنجان قهوه دم کرده. علاقه مندان به ماچا می گویند که در مقایسه با اینکه مردم اغلب فکر میکنند کافئین قهوه زیاد است، ماچا دارای ماده ای طبیعی به نام l-theanine میباشد که باعث ایجاد حس آرامش بدون خواب آلودگی میگردد و این زنگ خطری برای طرفداران قهوه میباشد. با این حال ، بهتر است حداقل شش ساعت قبل از خواب از مصرف هر نوع کافئین (از جمله ماچا) خودداری کرده تا خواب شبانه ی خوبی داشته باشید.

نوشیدن چای سبز همراه با مراقبه (مدیتیشن)

تهیه چای ماچا، مرکز توجه هر مراسم و جشن سنتی ژاپنی میباشد و گفته میشود که در گذشته توسط “ذن” (Zen) انجام میشده است. این احتمالاً یکی از دلایل محبوبیت آن میباشد ، زیرا مدیتیشن هم هر روز بیشتر و بیشتر محبوب می شود. ضمنا مطالعات زیادی نشان داده است که مدیتیشن و ذهن آگاهی برای سلامتی و کاهش وزن بسیار مفید است.

اگر تهیه و نوشیدن ماچا باعث کاهش سرعت و شتاب شما در زندگی و حضور شما در زمان حال شود، مزایای آن فراتر از آنتی اکسیدان هایی میباشد که دریافت میکنید – زیرا مدیتیشن ، به هر شکل ، هزاران مزیت دارد. نشان داده شده است که مراقبه باعث کاهش کورتیزول (هورمون استرس شناخته شده در ایجاد اشتها و افزایش چربی شکم) ، کاهش التهاب (محرک شناخته شده پیری زودرس و بیماری) ، مهار “خوردن تکانشی” ، کاهش فشار خون و افزایش عزت نفس و همدلی میگردد.

پودر ماچا ممکن است شیرین شده باشد و کیفیت متفاوتی داشته باشد

طعم ماچا قوی است. برخی افراد آن را به طعم علف یا اسفناج تشبیه می کنند و طعم اومامی (umami) دارد. به همین دلیل ، ممکن است برای بهبود طعم آن، شیرین شود. بعضی از افراد بدون اطلاع از پودرهای مخلوط استفاده میکنند که معمولا اولین ماده تشکیل دهنده آنها قند میباشد و همچنین حاوی شیر خشک هم هستند، بنابراین در اصل شبیه شکلات داغ هستند که در آن به جای کاکائو از ماچا استفاده شده است، چیزی که اصلا توصیه نمی شود. کارشناسان چای همچنین هشدار می دهند  که کیفیت ماچا بسیار مهم است و این البته هزینه دارد. به عبارت دیگر، ماچای مرغوب، تازه و خالص گران است.

آلودگی سربی یک نگرانی است

ثابت شده است که حتی چای های سبز که به صورت ارگانیک رشد کرده اند نیز حاوی سرب هستند که توسط گیاه از محیط جذب می شود، به ویژه چای تولید شده در چین. وقتی چای سبز سنتی دم می شود ، حدود 90٪ سرب در برگ باقی می ماند که دفع می شود. اما در ماچا از آنجا که کل برگ مصرف می شود ، شما سرب بیشتری نیز مصرف می کنید. یک گروه مستقل در ConsumerLab.com ، که آزمایشات مختلفی روی انواع چای انجام داده است، تخمین می زند که یک فنجان ماچا ممکن است 30 برابر بیشتر از یک فنجان چای سبز حاوی سرب باشد. بنابراین ، آنها توصیه می کنند روزانه بیش از یک فنجان مصرف نشود و آن را برای کودکان نیز سرو نکنند.

ماچا بخشی از وعده غذایی

ماچا محبوب آشپزها است ، نه فقط به عنوان یک نوشیدنی ، بلکه به عنوان یک ماده غذایی اولیه در تهیه غذاهای شیرین و شور/فلفلی میباشد. اگر دستورالعمل های ماچا را در گوگل جستجو کنید ، همه چیز از کلوچه های ماچا ، کیک های براونی و پودینگ ها گرفته تا سوپ ماچا و حتی ماچا گوآکامول (نوعی سالاد سنتی مکزیکی با ماده اصلی آووکادو) پیدا خواهید کرد!

حتما از ماچای خالص و ارگانیک استفاده کنید و به دلیل مقادیر سرب موجود در آن، در مصرفش افراط نکنید.

به بحث بپیوندید

Return to top of page