Skip links

12 ماده غذایی با ویتامین C بیشتر از پرتقال

اغلب افراد با شنیدن نام ویتامین C به یاد مرکبات و خصوصا پرتقال که جز میوه‌های محبوب ایرانیان است می افتند. گرچه پرتقال حاوی ویتامین C است که در تقویت سیستم ایمنی بدن نقش بسزایی دارد، اما مواد غذایی دیگری هم هستند که مقادیر بیشتری ویتامین به بدن ما میرسانند. در این مطلب در نظر داریم شما را با منابع غنی ویتامین C آشنا کنیم تا در این دوران همه گیری ویروس، بیشتر حواسمان به تاثیر شگفت انگیز ویتامین C در بدنمان باشد.

1- انبه

این میوه استوایی سرشار از ویتامین C میباشد. همچنین انبه منبع بسیار خوبی از ویتامین A است که مانند ویتامین C نقشی اساسی در تقویت سیستم ایمنی بدن بازی می کند و علاوه بر این سلامت چشم شما را نیز حفظ می کند.

1

2- فلفل قرمز تند

یک فنجان(حدود 250 گرم) فلفل قرمز خرد شده 107.8 میلی گرم ویتامین C در خود دارد. به علاوه ، محققانی از دانشگاه بوفالو دریافتند که کپسایسین ، ترکیبی که فلفل چیلی را تند می کند ، می تواند درد مفاصل و عضلات را تسکین دهد.

2

3- فلفل دلمه ای قرمز

یک فنجان فلفل دلمه ای خرد شده تقریباً سه برابر بیشتر از یک پرتقال – 190 میلی گرم ویتامین C دارد. فلفل قرمز همچنین منبع خوبی از ویتامین A میباشد که باعث سلامت چشم می شود.

3

4- فلفل دلمه ای سبز

یک فنجان فلفل دلمه ای سبز خرد شده حاوی ویتامین C کمتری نسبت به فلفل دلمه ای قرمز میباشد، اما با 120 میلی گرم ویتامین C  هنوز 200٪ از مقدار توصیه شده روزانه بیشتر است ( دوز نرمال مصرف ویتامین C ، بین 65 تا 90 میلی گرم در روز میباشد.)

4

5- کلم کیل (Kale)

علاوه بر اینکه حاوی دو برابر توصیه شده روزانه ویتامین A و هفت برابر مقدار توصیه شده ویتامین K می باشد، یک فنجان از آن 80.4 میلی گرم ویتامین C تأمین می کند. این بمب تغذیه ای همچنین دوز قابل توجهی از مواد معدنی و اسیدهای چرب را ارائه می دهد.

5

6- بروکلی

این سبزیجات منحصر به فرد، در یک وعده حاوی 132 میلی گرم ویتامین C میباشد و به علاوه 100 گرم فیبر دارد آنهم با مقدار ناچیز 30 کالری در هر وعده . تحقیقات نشان میدهد این سبزی خوش رنگ از ابتلا به سرطان نیز جلوگیری میکند.

6

7- پاپایا

تحقیقات نشان می دهد که خوردن پاپایا می تواند به پاکسازی سینوس ها ، روشن شدن پوست و تقویت استخوان ها کمک کند. یک فنجان پاپایا،  88.3 میلی گرم ویتامین C ارائه می دهد.

7

8- توت فرنگی

یک فنجان از این سوپر میوه حاوی 84.7 میلی گرم ویتامین C میباشد ، به علاوه دوزهای کافی از ویتامین B9 و ترکیباتی که به سلامتی قلب کمک میکند، را نیز ارائه میدهد. یکی از ویژگیهای جذاب این میوه سفید کردن دندان های شما به صورت طبیعی میباشد.

8

9- گل کلم

خواه آن را تفت دهید ، بخارپز کنید یا پوره کنید ، با خوردن یک سر کوچک گل کلم شما یک دوز 127.7 میلی گرم ویتامین C ، به علاوه 5 گرم فیبر و 5 گرم پروتئین دریافت میکنید.

9

10- کلم بروکسل

این کلم های کوچک مملو از مواد مغذی گیاهی و فیبر هستند که میتوانند از سرطان پیشگیری کنند و در یک وعده غذایی حاوی 74.8 میلی گرم ویتامین C میباشند. اگر معمولاً از طعم تلخ آنها خوشتان نمی آید ، با تفت دادنشان شیرینی طبیعی آنها را بیرون بیاورید.

10

11- آناناس

آناناس علاوه بر داشتن 78.9 میلی گرم ویتامین C در یک وعده مصرفی ، حاوی بروملین نیز میباشد ، آنزیمی گوارشی که به تجزیه غذا و کاهش نفخ شکم کمک می کند. بروملین همچنین به عنوان یک ضد التهاب طبیعی عمل می کند و می تواند به شما کمک کند تا بعد از یک تمرین ورزشی سخت سریعتر ریکاوری شوید.

11 (2)

12- کیوی

یک وعده مصرفی کیوی (حدود 2 میوه) دارای 137.2 میلی گرم ویتامین C است. این میوه کرکی همچنین غنی از پتاسیم و مس میباشد.

12 (2)

به بحث بپیوندید

Return to top of page