Skip links

دیابت و ورزش

اگر به دیابت مبتلا هستید، ورزش برای شما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.بطور کلی ورزش باعث کنترل بهتر قند خون، فشار خون، ساخت ماهیچه، سلامت استخوان، کاهش استرس، بهبود جریان خون، بهبود عملکرد ریه‌ و سوزاندن کالری میشود. اگر دیابت دارید فعالیت بدنی را فراموش نکنید.افراد دیابتی باید قبل از فعالیت ورزشی قند خون را با داروی مناسب تنظیم کنند و بعد شروع به ورزش کنند. تمرین به شما در بهتر خوابیدن و تقویت انرژی کمک میکند.
حداقل ۳۰ دقیقه فعالیت هوازی، ۵ روز درهفته به انسولین موجود در بدن شما کمک میکند تا بهتر کار کند. اگر تازه شروع به ورزش کردید از ۵ تا ۱۰ دقیقه شروع کنید و کم کم زمان را افزایش دهید.
به توصیه‌های پزشک و متخصص تغذیه در رابطه با شدت ورزش و نوع رژیم غذایی توجه کنید. اگر گیرنده انسولین تزریقی هستید، متخصص تغذیه بر مبنای قند خون قبل از تمرین و مقدار و نوع انسولین تجویز شده و همچنین شدت ورزش، رژیم شما را برای قبل و حین ورزش و همچنین بعد از ورزش تنظیم میکند تا دچار افت قند خون نشوید.
اگر توصیه پزشک برای شما ورزش سنگین و با تحرک بالا نیست می‌توانید گزینه‌های زیر را برای فعالیت ورزشی انتخاب کنید:
۱-پیاده‌روی: ۳۰ دقیقه، ۳تا۴ بار در هفته
۲-رقص:۳۰ دقیقه، ۳ بار در هفته
۳-شنا: ورزش هوازی است که فشاری روی مفاصل شما وارد نمیکند. عضلات فوقانی و تحتانی بدن بطور همزمان کار میکنند. اگر در شنا احتیاج به کمک دارید به غریق نجات اطلاع دهید که به دیابت مبتلا هستید.
۴-دوچرخه سواری: ۳۰ دقیقه، ۳تا۵ بار در هفته
۵-بالا رفتن از پله: یک تا دو ساعت بعد از غذا حدود ۳ دقیقه از پله‌ها بالا و پایین بروید.
۶-تمرین قدرتی: ۲ بار در هفته در کنار سایر فعالیت‌های هوازی هفته. مثلا بالا بردن بطری آب در خانه یا نشستن و بلند شدن از روی صندلی، تمرین با وزنه و کش، اسکات و لانگز. که در این موارد مربیان ورزشی شما را به بهترین شکل راهنمایی میکنند.
۷-باغبانی: فعالیت در باغ یک فعالیت هوازی و قدرتی است.
۸-یوگا: شما را قوی و انعطاف پذیر میکند. همچنین به تعادل شما کمک میکند.تمرکز روی تنفس در این ورزش استرس را کاهش میدهد.
در هر شرایط و با هر سنی که هستید سبک زندگی سالم را انتخاب کنید.

سلامت و ورزشکار باشید.

نویسنده: خانم دکتر قمصری از متخصصین تغذیه دیس من

به بحث بپیوندید

Return to top of page