Skip links

کنترل غذاخوردن از روی احساسات

بسیاری از افراد هستند که بارها تصمیم گرفته اند برای کاهش وزن رژیم غذایی خاصی را اجرا کنند ولی شرایط احساسی خاصی در زندگیشان ایجاد شده که نتوانسته اند رژیم غذایی را ادامه دهند و متاسفانه در خیلی موارد به افزایش وزن بیشتری رسیده اند.

حتما برای شما نیز مواقعی پیش آمده است که هنگام هیجان و استرس و یا ناراحتی،  مقادیر زیادی غذا و خوراکی خورده باشید بدون اینکه واقعا احساس گرسنگی بکنید. ممکن است گاهی اوقات در مواجهه با مشکلات سخت برای کسب آرامش و کم کردن استرس و یا حتی برای اینکه خودتان را مشغول نگه دارید تا کمتر به مشکل فکر کنید، به سمت غذا خوردن اشتیاق پیدا نمایید. اگر از جمله افرادی هستید که در هنگام هیجان ها و کشمش های زندگی بیشتر غذا می خورید باید بدانید افراد زیادی هستند که مانند شما مواقع بسیاری از روی احساسات غذا می خورند و نه از روی گرسنگی. اگر در حال تلاش برای کاهش وزن هستید لازم است که بدانید که غذا خوردن از روی احساس تا چه حد می تواند زحماتتان را برای کاهش وزن مختل کند ، لذا بهتر است از راهکارهایی برای اصلاح عادات غذایی خود بهره مند گردید.

ارتباط بین حالات روانی، غذا و کاهش وزن:

غذا خوردن از روی احساس در واقع راهی است برای سرکوب و یا تسکین احساسات منفی مانند: استرس،  ترس، خستگی، ناراحتی و تنهایی. در این حالت وقایع مهم زندگی و جدال های روزمره می توانند محرکی برای تقویت احساسات منفی در شما گردد که در نهایت منجر به غذا خوردن از روی احساس می گردد و تلاش شما برای کاهش وزن را مختل می نماید. اگر احساسات، محرکی برای پرخوری شماست چنانچه در پریشانی های احساسی قرار داشته باشید ممکن است به سرعت هر آنچه که در دسترس شما باشد را بخورید بدون اینکه  از غذاخوردنتان لذتی ببرید. در حقیقت احساسات شما ممکن است چنان به عادات غذایی تان مرتبط شده باشد که هر زمان که عصبانی و یا مضطرب می گردید به طور ناخودآگاه برای بهبود حالتان به سراغ مصرف شیرینی جات بروید.

همچنین غذا می تواند یک حواس پرتی برای شما محسوب گردد .برای مثال اگر در مورد یک رویدادی که به زودی رخ می دهد نگران هستید و یا به خاطر یک نزاع ناراحت می باشید ممکن است به جای اندیشیدن به مورد ناراحت کننده  برای کسب آرامش به غذا خوردن روی آورید و در واقع از غذا خوردن برای پرت کردن حواستان از ناراحتی ها استفاده نمایید.  هر زمان که حالات عاطفی، شما را به سمت پرخوری بکشاند، باید بدانید که غذا خوردن از روی احساسات و عواطف، به سراغ شما آمده است . این رویه می تواند به یک چرخه ناسالم غذایی تبدیل گردد بدین صورت که : احساسات محرکی برای پرخوری می شوند و سپس خودتان را به خاطر به هم زدن برنامه کاهش وزنتان سرزنش می کنید و احساس خیلی بدی می کنید و مجددا برای بهبود حالتان پرخوری می کنید و این چرخه همچنان ادامه می یابد. همه ما شاید زمانهایی این پرخوری احساسی را تجربه کرده باشیم ولی مهم آنست که این ارتباط را محدود نمایید.

راهکارهایی برای آنکه مجددا در مسیر صحیح کاهش وزن قرار بگیرید:

می توانید برای کمک به توقف غذا خوردن از روی احساس و عواطف ، از راهکارهای زیر استفاده نمایید:

* استرس هایتان را مهار  نمایید: اگر در شما استرس عامل غذا خوردن از روی احساسات می گردد از یک روش مدیریت استرس ( مانند ورزش های : یوگا و یا نرمش های آرامش دهنده) بهره ببرید.

* واقعی بودن گرسنگی خود را بررسی نمایید: آیا گرسنگی شما یک گرسنگی جسمانی است و یا احساسی؟ اگر اندکی از غذاخوردنتان سپری شده است و هیچ ضعف ندارید احتمال دارد که حقیقتا گرسنه نباشید پس کمی فرصت بدهید تا تمایل غذایی کم رنگ و برطرف گردد.

* یک دفتر ثبت غذای روزانه داشته باشید: یاداشت نمایید که چه می خورید ، چه میزان می خورید و چه زمانی می خورید و چه احساسی در زمان غذا خوردن دارید و چه میزان گرسنه اید و…  با گذشت زمان ممکن است الگوهایی در روند غذا خوردنتان آشکار شوند که نشانگر ارتباط بین حالات روحی-روانی شما با غذا خوردن باشند.

* میان وعده های سالم بخورید: اگر در بین وعده های غذایی احساس گرسنگی کردید میان وعده های کم چرب و کم کالری مانند: میوه تازه و سبزیجات و… را مصرف نمایید  و یا می توانید از انواع کم چرب و کم کالری تراز غذاهای مورد علاقه تان مصرف نمایید.

* خواب کافی داشته باشید: اگر دائما خسته هستید ممکن است از میان وعده ها برای افزایش سطح انرژی تان استفاده کنید. به جای این کار در طی روز کمی چرت بزنید و یا شب ها زودتر به رختخواب بروید.

* به دنبال یک درمان مناسب بروید: اگر گزینه های خود درمانی را امتحان کرده اید اما هنوز نمی توانید غذا خوردنتان از روی احساسات را کنترل نمایید  بهتر است از یک روش درمانی تحت نظر یک متخصص تغذیه بهره مند گردید. درمان می تواند به شما کمک کند تا دریابید که انگیزه های غذا خوردن از روی احساس در شما چیست و همچنین کمک کند تا دریابید که آیا ممکن است به یک اختلال غذایی مبتلا باشید (برخی اوقات اختلالات غذایی با غذا خوردن از روی احساس مرتبط می گردند)

در نهایت اگر زمانی از روی احساس غذای زیادی خوردید ، خودتان را ببخشید و سخت نگیرید و از روز بعد با انرژی و سرحال تلاشتان را مجددا شروع نمایید . مثبت نگر باشید و سعی کنید از تجربیات گذشته برای پیش گیری از پرخوری در دفعات بعد استفاده نمایید. با گذشت زمان بیشتر مشکلات حل خواهد شد ولی از یاد نبرید راه حل هیچ مشکلی پر خوری نیست. سلامت شما از همه چیز با اهمیت تر است.

منبع: دکتر حمیدرضا فرشچی
متخصص تغذیه بالینی و متابولیسم، فوق تخصص دیابت و چاقی

به بحث بپیوندید

Return to top of page